Netcool OMNIbus probe for BMC Patrol / monitorowanie BMC Patrol

Jednym z ostatnich moich projektów była integracja środowiska Netcool OMNIbus z BMC Patrol, chodziło konkretnie o przekierowywanie zdarzeń z serwera zdarzeń BMC Patrol do Netcool OMNIbus ObjectServer, przy użyciu sondy dedykowanej, a więc właśnie BMC Patrol probe. Sprawa niby prosta, jednak jak zwykle okazało się, jak istotne są detale.
Przede wszystkim istotne jest aby zrozumieć działanie sondy, albowiem łączy się ona nie z centralnym serwerem zdarzeń BMC, lecz bezpośrednio z klientami, tj. tzw. agentami monitorującymi. Tak więc w specjalnym pliku sondy o rozszerzeniu *.def, dla każdego agenta podaje się nazwę maszyny na której go zainstalowano, port pod którym działa, nazwę użytkownika oraz zakodowane hasło do zalogowania się. Proste, lecz problem pojawia się, jeśli została zastosowana bezagentowa architektura wdrożeniowa BMC. Nie ma agentów, więc nie ma się do czego łączyć.

Teoretycznie serwer zdarzeń (Notification Server) działa na zasadzie agenta, więc możnaby było podłączyć się sondą bezpośrednio do niego i w ten sposób pobrać zdarzenia BMC. Wg zapewnień w IBM działanie sondy powinno być właśnie takie. Mi jednak ta sztuka nie udała się, choć coś zadziałało: pozyskałem zdarzenia typowo statusowe, dotyczące samego serwera (serwer dostępny, ktoś się zalogował, itp.). Całkiem możliwe zatem, że sonda lub BMC pozostało niedokonfigurowane i coś jednak przeoczyłem.
Tymczasem, do szczęśliwego zakończenia sprawy użyłem innego rozwiązania: powiadamiania poprzez wysyłanie SNMP traps pod wskazany adres i port, tj. do sondy MTTRAPD (SNMP probe). Działa, ale translacja MIBa w plik reguł i dostosowanie reguł do komunikatów BMC zajęło mi tyle, że zasługuje na osobny wpis.
Niemniej jestem ciekaw, czy komuś udała się integracja OMNIbus z BMC Patrol przy użyciu sondy patrolowej w bezagentowym środowisku BMC? Proszę o wpisy i komentarze.

2 Responses to “Netcool OMNIbus probe for BMC Patrol / monitorowanie BMC Patrol”

  1. antoniog says:

    Hi Marcin, this is Antonio from Italy. In next few days in Rome I’ll try to run a new integration using Patrol Probe in patrol (agent this time ;)) enviroment.
    I’ll let you know asap
    Ciao

  2. admin says:

    Hi Antonio, how was the installation eventually?

Leave a Reply