ITM 6.2.2 i ITPA 6.2.2 dostępne

Całkiem niedawno pokazała się nowa wersja IBM Tivoli Monitoring (ITM) w wersji 6.2.2 oraz paczkowany razem z serwerem agent IBM Tivoli Performance Analyzer, również w wersji 6.2.2. Oczywiście wraz z nowym ITM pojawiły się inne aplikacje wokoło-agentowe: agenci systemowi, Universal Agent, Agent Builder. Ale w tym wpisie przyjrzę się dwóm wymienionym w tytule produkcjom.

Najważniejsze zmiany to długo wyczekiwane przeprojektowanie okna dialogowego do kolekcji danych historycznych – teraz wygląda ono jak okno dialogowe do edycji sytuacji. Można także specyfikować na jakich monitorowanych systemach mają działać ustawienia. Do zmiany ustawień zostały dodane nowe polecenia z poziomu tacmd. Ale to nic w porównaniu z ciekawym zabiegiem, nazywanym autonomią agentów. Pojawiła się nowa kategoria agenta – Tivoli System Monitor Agent (TSMA), który może działać niezależnie od dostępności serwera TEMS. Taki agent posiada prywatny zestaw sytuacji, harmonogram kolekcji danych historycznych oraz potrafi wysyłać zdarzenia w formie trapów SNMP do np. sondy OMNIbus SNMP. Agenty TSMA, a także tradycyjne agenty ITM można kontrolować poprzez wspólny Agent Service Interface. Z miłych dodatków jest zachowanie agenta po rekonfiguracji – teraz można zażyczyć sobie by restart odbył się nie od razu ale później. Mamy również odświeżenie interfejsu graficznego TEP – nowy pasek narzędzi oraz rysowanie lini bazowych (baseline) na wykresach w TEPie.

Natomiast jeśli chodzi o ITPA 6.2.2, to najważniejszą informacją jest, że nie współpracuje on z ITM w wersjach niższych niż… 6.2.2! Ma to swoje uzasadnienie w postaci usprawnień w zakresie wydajności, założeniem było jej podniesienie, zwłaszcza przy dużej ilości wykonywanych obliczeń trendów. Skoro jesteśmy już przy obliczeniach, od teraz zadania TPA obsługują zarówno 32 jak i 64 bitowe liczby całkowite i ułamki dziesiętne w parametrach. Ponadto dodano funkcje monitorowania własnej wydajności TPA, szczególnie przydatne w dużych systemach. Lista wspieranych platform pozostała niezmieniona, należy jedynie zwrócić uwagę na wymaganie TCR w wersji 1.2 do zainstalowania raportów.

Nie sprawdziłem jeszcze osobiście nowych funkcji, ale już wkrótce będzie okazja, zatem może pojawi sie kolejny wpis na temat ITM i ITPA. Już teraz w głowie mrowi się od pomysłów na wykorzystanie nowych funkcji ITM i ITPA: szersza współpraca z OMNIbusem, może wreszcie zestaw zadań do obliczenia trendów z danych zebranych przez agenta TBSM? Kto wie.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply